Stav disku informace SMART

Tip na program CrystalDiskInfo kterým provedete diagnostiku pevného HDD disku, ukáže jak na tom je, vypíše informace S.M.A.R.T . A nemusí se instalovat.

CrystalDiskInfo

Více na http://en.wikipedia.org/wiki/S.M.A.R.T.

Mezi ty nejdůležitější údaje, na které byste se měli zaměřit, patří:

Read error rate indikuje počet hardwarových chyb při čtení z disku (pro některé výrobce je typická extrémně vysoká hodnota, která ovšem neznamená problém – viz výše).

Reallocated sector count udává počet realokovaných sektorů. Moderní pevné disky již nenechávají správu špatných sektorů na operačním systému, řeší si ho sami. Mají totiž zásobu rezervních sektorů, takže jakmile firmware pevného disku zjistí, že se zápisem do nějakého sektoru je problém, označí jej jako vadný a přesune data do rezervní oblasti. Disk se tak nadále pro operační systém chová jako disk bez špatných sektorů. Zvyšující se počet realokovaných sektorů značí problém s povrchem disku.

Reallocation event count je počet úspěšných i neúspěšných pokusů přesunout data do rezervní oblasti.

Current pending sector count označuje počet „problémových“ sektorů, kde došlo k chybě čtení (takový sektor není přemapován, neboť se následné čtení ještě může podařit). Pokud se následný zápis nebo čtení tohoto sektoru podaří, tato hodnota se sníží.

Uncorrectable sector count je počet neopravitelných chyb při čtení nebo zápisu. Zvýšení této hodnoty indikuje problém s povrchem disku.

Spin retry count je počet neúspěšných pokusů o náběh disku na provozní otáčky – zvyšující se hodnota značí problém s mechanikou disku.

Connect! 6/2009 str. 53

Chip 8/2010, str. 69

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..